Узгорак
Надвор'е ў Горках
ПершаяГоркіДрыбінМсціслаўБДСГАРэгіёнГоркі ТВ Дадай сваю навіну!
Пашпарт рэгіёну Фотаблог Узгорак

Здарэнні | Інтэрв'ю | Меркаванні | Эканоміка | Спорт | Культура | Афіша | Рэгіянальнае развіццё | Навіны ад чытачоў | Блог Андрэя Юркова | Гісторыя Горак і БДСГА | Нашы выданні | Мясцовы Інтэрнэт

Сёння – Дзень роднай мовы
21.02.2012 г.

21 лютага ва ўсім свеце адзначаецца Міжнародны дзень роднай мовы. А што пра беларускую мову думаеце вы?

Як вы ставіцеся да людзей, якія гавораць па-беларуску? Ці ёсць сярод вашых сяброў ды знаёмых такія людзі? Ці чытаеце вы па-беларуску? Што трэба рабіць, каб захаваць беларускую мову?

Пішыце, калі ласка, у каментарыях да гэтага матэрыяла.

 
падзяліся гэтай навіной з сябрамі::

Каментарыi 

 
0 #1 Дядька Петрик 2012-02-21 15:04
Пусть будет два гос.языка, но белорусскому всестороннюю поддержку!
Цытаваць
 
 
+3 #2 Ігар 2012-02-21 16:23
Калі будзе дзьве мовы дзяржаўныя - значыць будзе ва ўжытку толькі адна!

Няма практыкі выкарыстоўвання двух моваў на адной тэрыторыі - не прыжываецца. Толькі ў шматнацыянальных краінах з кампактным пражываннем насельніцтва на частцы тэрыторыі. Прыклады - Швейцарыя, Бельгія, Канада і іншыя
Цытаваць
 
 
0 #3 observer 2012-02-21 16:48
Знакомых, которые бы говорили по-белорусски, у меня нет. Сам нормально читаю и понимаю родную мову, чего и остальным желаю!
Цытаваць
 
 
+2 #4 Andrus 2012-02-21 17:50
Ну дык давай пазнаёмімся!
Цытаваць
 
 
+1 #5 Бабай 2012-02-21 18:25
У Беларусі павінна быць адна мова - беларуская. На астатніх мовах можа размаўляць той, хто хоча. А беларуская - для ўсіх дакументаў, для выкладання ў школах і ВНУ.
Цытаваць
 
 
0 #6 неместный 2012-02-21 19:59
Пусть будет русский и белорусский, главное, чтобы не было дискриминации и уважение друг к другу. Чтобы не было такого: раз по-белорусски говоришь, значить "ты оппозиция" или "из деревни".
Цытаваць
 
 
-3 #7 Мишаня 2012-02-21 21:13
Меня устраивает и так все. К чему эти вопросы - не понимаю.
Цытаваць
 
 
0 #8 капаску 2012-02-21 21:17
Цытую неместный:
Пусть будет русский и белорусский, главное, чтобы не было дискриминации и уважение друг к другу. Чтобы не было такого: раз по-белорусски говоришь, значить "ты оппозиция" или "из деревни".

странно, я раньше думал, что среди "из деревни" сосредоточена вся основная "позиция", а если верить данным прошлых выборов, таких было 80%, получается оппозиция на белорусском - 20%, а "из деревни" - 80% как раз 100%, то есть все говорим мы на белорусском языке, но, по данным белстата, белорусский употребляют в разговоре 23%, так как !надо верить официальной белорусской статистике! можно сделать вывод, что 20 процентов - это точно оппозиция, значит точно говорит по белорусски, то есть от 23% отнять 20%, то получится 3%, значит: всего 3% голосовало "правильно" на выборах. как вам логика? что то тут не сходиться...
Цытаваць
 
 
0 #9 неместный 2012-02-21 21:22
Я ж не о цифрах, я о стереотипах. Наблюдал просто пару раз картину, когда так о людях говорили. А еще была такая реакция: "вы наверна учытель беларускава языка, да?"
Цытаваць
 
 
+2 #10 капаску 2012-02-21 21:23
надеюсь никто это не воспримет всерьез
Цытаваць
 
 
-6 #11 капаску 2012-02-21 21:23
я бы тоже на белорусском говорил, но лень
Цытаваць
 
 
0 #12 капаску 2012-02-21 21:27
и в принципе, я за один язык, надо же как-то искоренять колониальный характер уподобечиства бывшей метрополии в белорусах.
но знаете, даже многие те, кто говорит на белорусском языке, не могут считаться по праву его носителем, если они не используют фразеологическую лексику, свойственную белорусскому языку...
Цытаваць
 
 
+4 #13 observer 2012-02-21 21:33
Фразеологическая лексика? Больше не пишите такого. Хорошо? =)
Цытаваць
 
 
+1 #14 Бабай 2012-02-21 21:39
Давайце прызнаемся самі сабе: у Беларусі не так шмат людзей, якія ўмеюць гаварыць на правільнай рускай мове.
Цытаваць
 
 
+6 #15 Сваяк 2012-02-21 22:49
Першы крок можа быць такім ...
Паспрабаваць! Няхай не на працы (пакуль), але ў сябе дома і на сайце можна размаўляць на Роднай мове. Як прапанова?
Цытаваць
 
 
+2 #16 admin 2012-02-21 22:51
Цытую Сваяк:
Першы крок можа быць такім ...
Паспрабаваць! Няхай не на працы (пакуль), але ў сябе дома і на сайце можна размаўляць на Роднай мове. Як прапанова?

Пішыце хаця б каменты па-беларуску і то радасць!
Цытаваць
 
 
-1 #17 капаску 2012-02-22 02:24
Цытую observer:
Фразеологическая лексика? Больше не пишите такого. Хорошо? =)

ну я имел ввиду использование фразеологизмов в речи
Цытаваць
 
 
+2 #18 Лявон 2012-04-28 11:20
Шаноуныя!
Мая думка такая,калі жывеш у краіне павінен
ведаць традыцыіі і мову.Няведаеш-вывучай.
Без вады-няма жыцця,без мовы-няма нацыі.
Беларуская мова самая прыгожая і меладычная.
Калі ласка нятрэба зьневажайць нашу мову.
Вывучайце,
пішыце,чытайце і размауляйце на ей усюды і зауседы.
З павагай-Лявон.
Цытаваць
 

Апошнія каменты
Галоўнае на сайце

далучайся да нас:


КАРТА САЙТА | ПРА ПРАЕКТ | КАНТАКТЫ | ДАПАМОГА